Vrem o ţară că afară, - poezii62

luni, 23 ianuarie 2023

Vrem o ţară că afară,

 

Vrem o ţară că afară,
Zbierau românii odinioară.
Şi am crezut că aşa o să fie,
Scumpa noastră Românie.
 
Dar din nouăzeci în coace,
Numai de hoţi avem parte.
Preşedinţi şi prim miniştri,
Cu toţii au fost siniştri.
 
Primul nostru preşedinte,
Cu toţii îl ţinem minte.
Nu a făcut nimic pentru ţara,
Aştepta ordinele de afară.
 
Iliescu în Rusia a fost şcolit,
Şi pe români el ia prostit.
A distrus democraţia,
Ce venise în România.
 
Constantinescu la urmat,
Ţara toată a îngropat.
România a devenit datoare,
Şi încet, încet ţara ea moare.
 
Privatizarea el a înfiinţat,
Multe firme le-a falimentat.
Mulţi români ajung săraci,
Fără bani şi înfometaţi.
 
Şi apoi vine Traian Băsescu,
Care a demolat mitul nostru,
Salariile el le a îngheţat,
Multe firme a demolat.
 
Chiar de ne a băgat în Uniune,
Pentru români nu a fost bine.
Preţurile razna au luat-o,
Ţara în sărăcie a înfundat-o.
 
Şi pe urmă ce să vezi,
Nici acum tu nu ai să crezi.
Că în fruntea ţării noastre,
De Johannis am avut parte.
 
Am crezut că fiind german,
Va schimba al nostru neam.
Dar acum la final de mandat,
Viaţa ne-a dat peste cap.
 
Fiindcă nimic nu a făcut,
Că a fost tăcut şi a fost mut.
Ia lăsat pe toţi să facă,
Şi de ţară joc să îşi bată.
 
Că şi prim miniştri au fost,
Foarte mulţi, dar fără rost.
Unii hoţi şi analfabeţi.
Alţii slabi incompetenţi.
 
Ce au condus guverne multe,
Însă au fost surde şi mute.
Pentru români au fost chioare,
Pentru guvernanţi valoare.
 
După treizeci şi trei de ani,
Românii îs săraci şi n-au bani.
Nu mai au locuri de muncă,
Stau acasă, stau pe luncă.
 
Alţii au plecat din ţară,
Să muncească să nu moară.
Şi să îşi facă un viitor,
Ei şi pentru copiii lor.
 
Au mai rămas doar bătrânii,
Ce chinuiesc precum câinii.
Au pensii mici, de mor de foame,
Nimeni nu îi ajută Doamne.
 
Căci guvernul acesta hoţ,
Şi a bătut de ţară joc.
Şi îşi bate joc în continuare,
Pentru români nu are valoare.
 
România este o ţară democrată,
De multe guverne a fost guvernată.
Nici un guvern nu a fost pentru ţara,
Toate i-au lăsat pe români ca să moară!
 
dodorel62-Severin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu