Avem o armată de popi. - poezii62

duminică, 22 ianuarie 2023

Avem o armată de popi.

 

Avem o armată de popi, toţi aceştia îs numai hoţi,
Umblă cu maşini de firmă şi sînt plini de aur pe mînă.
La gît au crucile mari toate şi fură pe apucate,
Aurite au sutane şi lumea moare de foame.

Bisericile lor toate, le vezi zici că îs palate,
Turlele sînt aurite şi sînt bine îngrijite.
Şi în interior pot fi zărite, multe icoane aurite,
Uşile toate îs blindate, să nu fie bombardate.

Cu toate că sînt bogaţi, ei mereu se dau săraci,
Pe clădiri şi pe pămînt, nu plătesc taxe nici cînd.
Au maşini multe luxoase, pentru ele nu dau taxe,
Ei se cred acum stăpîni şi rîd de ai lor români.

Ei nici taxe nu plătesc, pe săraci îi ocolesc,
Nu dau bani pentru azile şi bătrînii mor cu zile.
Nici casele de copii, nu le ajută ori ce ar fii,
Popii se cred toţi jupîni, parcă nu ar fii români.

Unii stau la mănăstire şi locuiesc în chilie,
Au vite, pămînt, avere şi se cred că au putere.
Mulţi se cred că au mare har, de la Dumnezeu îi dar,
Tot ce vînd şi încasează, ei la stat nu decontează.

Vînd lumînări, cruciuliţe şi icoane şi ia banii de la doamne,
De la domni, copii, bătrîni, de la neamul de români.
Mai fac slujbe şi molibde şi primesc colaci, colive,
Şi uite aşa se îmbogăţesc, taxe la stat nu plătesc.

Unde calci, unde păşeşti, peste tot doar popi găseşti,
Toţi au vile şi palate şi conduc maşini bengoase.
Toţi se bat cu pumnii în piept, că ce fac ei e corect,
De aceia în România, popii toţi susţin hoţia.

dodorel62 - Severin

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu