Azi că îmi este tare foame, - poezii62

duminică, 22 ianuarie 2023

Azi că îmi este tare foame,

 

Azi că îmi este tare foame,
Ceva fac bun de mâncare.
Ciorbă de burtă îmi fac,
Mie să îmi fie pe plac.
 
Felul doi mă mai gândesc,
Oare ce am să mai gătesc.
Fac tortila românească,
Rumenă, bună, gustoasă.
 
Şi mai fac câte o salată,
Una bună, românească.
Şi o mănânc cu poftă toată,
Lângă o friptură crocantă.
 
La desert, eu tort îmi fac,
Un tort bun ce îmi e pe plac.
Cu frişcă şi ciocolată,
Cu fructe şi îngheţată.
 
Beau şi o cafea naturală,
Că e zi şi nu e seară.
Una bună aromată,
La ibric e preparată.
 
Băutură beau de-a bună,
Doar vin şi ţuică de prună.
Bere bună beau la masă,
Şi câte o şampanie aleasă !
 
dodorel62-Severin
 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu