În groapă singur stau, acum într-un
sicriu,
Eu strig, scoteţi-mă de aici că
încă îs viu.
M-au îngropat nemernicii, cu toţii au plecat.
Pe mine în bolta rece, cu toţii
m-au lăsat.
Dar nimeni să audă, nu vrea atunci
când strig,
Ei m-au lăsat acolo, în mormânt să
stau în frig.
Căci pentru toţi este, să facă asta
mai uşor,
Fiindcă pe mine m-au şters, de tot
din mintea lor.
Şi am rămas uitat de lume, acolo
într-un sicriu,
Eu nu mai am pe nimeni, lângă mine
să vadă că îs viu.
Iar dacă mâine se întâmplă, să mor
chiar cu adevărat,
Parcă aud pe toți cum vor zice: e
bine, Doamne, că l-ai luat !
Cu toţii vor spune că toată viaţa, m-a chinuit
într-un coșmar,
Și eu am avut parte în viață, doar de durere și amar.
Dar ce ştiu toţi aceştia, despre durere şi chiar
despre amar ?
Căci am luptat o viaţă – ntreaga,
nu a fost în
zadar.
Pentru că viaţa este grea şi uneori e plină de
durere,
Aşa a fost ea toată viaţa mea, si
îmi este singura avere.
Căci am avut o viaţă grea, cât pe pământ eu am trăit,
Dar nu mă plâng, pe
soarta mea şi nu mă simt dezamăgit !
Şi acum în groapă stau, închis
într-un sicriu,
De acum eu am murit şi nu mai sunt
nici viu.
Se bucură duşmanii, se bucuţa cu
toţii,
Căci au scăpat de mine şi pot fura
ca hoţii !
dodorel62-Severin


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu