Vin sărbătorile ,acuma la sfârşit de an,
Cu lerui-ler ,cântat de noi la fiecare geam.
Şi cu zăpadă mare şi mirosuri de răşină,
Cu brazi frumoşi ,împodobiţi şi casa toată
plină.
Şi sărbătorile ne îndeamnă, pe toţi ca să venim
acasă,
Şi unde casa este împodobită şi plină este acum
masa.
Cu un miros îmbietor de carne, trandafiri şi de
piftie,
Iar în micuţul brad, stau globuri şi beteala
argintie.
E o tradiţie veche moştenită, din neam în neam,
Ca de Crăciun copiii să vină şi să cânte lângă
geam.
Iar noi să-i aşteptăm, cu toţii acum în prag,
Cu bani, cu prăjituri, cu nuci şi crengi de brad.
E o tradiţie sfântă ,pe care toţi românii o ştiu,
Să ne-ntâlnim cu toţii, până când nu este prea
târziu.
Şi de Crăciun cu toţii ,să petrecem iar în bătătură,
Să ne îmbrăţişăm, părinţii acasă cu căldură.
De sărbători acasă, copii cu toţii să veniţi,
Măcar o dată ,în an vă pese de părinţi.
Pe unde-aţi fi acum ,în lume veniţi cu bucurie,
Atât cât sănătoşi, şi-n viaţă or să mai fie!
dodorel62 - Severin.
marți, 31 ianuarie 2023
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
Detalii despre Blog
Acest blog este un blog exclusiv desre poezii . Pe acest blog veti descoperii mai multe genuri de poezii cum ar fii : Poezii de dragoste , Despre parinti , Despre moarte , Politice , Despre anotimuri , Despre sport , Despre adulti si nu numai . Daca sunteti interesati si va plac aceste poezii , atunci puteti sa va inscrieti pe acest blog si sa il distribuiti si pe retelele dv de socializare !


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu