Şase Decembrie i–i zi mare,
Bucură copiii tare.
Acum la ei în odaie,
Vine Moşul Nicolae.
Cizmuliţe şi ghetuţe,
Aşezate după uşe.
Sunt aşezate, lustruite.
Ele trebuie umplute.
Unii că au fost cuminţi,
Şi au ascultat de părinţi.
Primesc jucării şi dulciuri,
Cadouri şi multe sucuri.
Alţii că n-au ascultat,
În ghetuţe au căpătat.
O frumoasă nuieluşe,
În ghetuţe după uşe.
Aşa dar copii să ştiţi,
Ascultaţii pe părinţi.
Că atunci Moşul Nicolae,
Daruri va aduce în odaie.
dodorel62 - Severin.


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu