Voi mineri cu demnitate, - poezii62

luni, 30 ianuarie 2023

Voi mineri cu demnitate,

 

Voi mineri cu demnitate,
Nu mai căscaţi gura frate.
La acei lingăi din Companie,
Ce vă dau sfaturi o mie.
 
Ei vă spun: La pensie nu o să ieşiţi,
Şi să staţi să mai munciţi.
Trântorii în spate să îi ţineţi,
Ăia mulţi din Companie.
 
Voi să staţi şi să lucraţi,
De mizerie bani să luaţi.
Iar ei să ia bani cu sacul,
Trândăvind ca nimeni altul.
 
Legea şaptezeci şi patru îi bună,
Se aplică nu îi minciună.
Grupa a doua îi ideală,
Se transformă în specială.
 
Vin acum şi adeverinţe,
Voi mineri să ţineţi minte.
Voi la Unităţi Miniere,
Mergeţi pentru a le cere.
 
Nu mai staţi şi aşteptaţi,
Şi de şmecheri să ascultaţi.
Nimeni pe voi nu vă vrea,
Voi la pensie a pleca.
 
Că atunci când veţi pleca,
Şmecherii vor dispărea.
Din birouri o să iasă,
Şi în producţie o să meargă.
 
Şi în Complex e vorba asta,
Cinci cu mapa, doi cu sapa.
Cu pile, relaţii multe,
Complexul în pierzanie ajunge.
 
Că sunt multe muncitoare,
Deghizate în secretare.
Care stau şi frunze toacă,
Însă bani iau o grămadă.
 
Alţii sunt plătiţi la bandă,
Dar stau prin birou grămadă.
Nu prea au ei şcoală multă,
Dar sindicatul îi ajută.
 
Şi sindicalişti avem frăţioare,
Unii îs chiar şefi de sectoare.
Că aşa e în Complex se pare,
Unii stau rod osul mare.
 
Şi acum cu această lege,
Misterul o să se dezlege.
Că ori să plece acum acasă,
Oameni din Complex de bază.
 
Cei ce o să rămână la muncă,
Nu vor mai tăia la câini frunză.
Şi nu o să mai ţină vrăjeala,
Sa gătat cu trândăveala !
 
dodorel62-Severin

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu