ÃŽncet dar sigur, zece August grabnic vine,
Românii se întorc acasă, PSD să pedepsească.
Că şi-au bătut joc de ei şi-au ajuns şi săracei,
Acum în propria lor ţară, de foame au ajuns să moară.
N-au unde să mai muncească, n-au bani ca să mai trăiască,
Locuri de muncă au distrus, oameni pe drumuri au ajuns.
N-au bani să cumpere o pîine ca să trăiască mai bine,
Şcoli, spitale au închis, cîrciumi, gubele au deschis.
Românii de sărăcie şi bolnavi în a lor ţară au plecat cu toţii
afară,
La străini ca să muncească să aibe ce pune pe masă.
Copilaşii să şi crească ca aceştia să nu cerşească,
Au plecat cu toţii afară şi-au lăsat părinţii în ţară.
I-au lăsat plîngînd în poartă, cu nepoţii stau să-i crească,
Au muncit bătrînii o viaţă şi acum n-au nimic pe masă.
Au scumpit medicamente au scumpit ÅŸi alimente,
PSD ia tot minţit pensiile nu le-au mărit ,peste ei taxe au venit.
Plătesc romanii doar taxe Pe Se Deul să-l îngraşe,
Ca să poată ei fura, vilele lor de a înălţa.
Să-şi facă case, palate să-şi ia maşini mai bengoase,
Bine ei să o ducă în ţară, români de foame să moară.
Că acolo în străinătate, toţi românii plătesc taxe,
Şi trimit banii în ţară, părinţi copii să nu moară.
Pe Se Deul s-a gîndit, pe români ia ţepuit,
Şi ia pus ca să plătească, în ţara mai multe taxe.
Românul plăteşte bine, întrebarea acum se pune:
Dacă taxele plătim de ce noi mai rău trăim?
N-avem drumuri asfaltate, n-avem nici lumină frate,
Pe şosele orbecăim şi-n accidente murim.
N-avem şcoli, n-avem spitale, însă avem cîrciumioare,
N-avem creşe nici azile, bătrînii ne mor cu zile.
Însă avem parlamentari care dorm pe saci de bani.
Şi atunci cînd se mai trezesc votează doar ce doresc.
Ei votează legi în noapte de puşcărie să scape,
Le votează precum hoţii, le votează în toiul nopţii.
La români nu se gîndesc că au votat şi-i sărăcesc,
De români lor nu le pasă, doar la patru ani odată.
Patru ani nu i-au căutat, iau urît i – au neglijat,
Dar atunci ei vin plîngînd după voturi vin cerşind.
Vin să ceară un nou mandat că mai au ei de furat.
Că românii de afară, vin şi le dau votul iară.
După ce votul şi-au luat, pe români ei i-au uitat,
S-au dus iar în Parlament şi încep să fure lent.
Numai ca de data asta crudă însă le-a fost soarta,
Românii au venit de afară, socoteală să le ceară.
Şi cum romani i-s uniţi nu sînt uşor păcăliţi,
Ciuma roÅŸie au alungat ÅŸi guvernul jos au dat.
Şi acum ce o să fie? Dragnea dus la puşcărie.
Şi acum urmează frate, alegeri anticipate.
dodorel62-Severin


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu