A fost de mult, a fost odată, - poezii62

joi, 2 februarie 2023

A fost de mult, a fost odată,

 

A fost de mult, a fost odată, a fost atunci ca nici odată.
Că de mult dacă nu ar fi, astăzi nu s-ar povesti.
O minune adevărată, pentru ţara noastră toată,
Dinamo în semifinale a fost, dar nu a avut noroc.
 
Cupa Campionilor, le surîdea pe atunci lor,
Cu Liverpool au jucat şi dramatic au cedat.
Nicolae Nicuşor şi cu Dinu antrenor,
Aveau lotul de valoare şi echipă foarte tare.
 
Moraru era portar mare, era bun şi avea valoare,
Margineanu, Ion Marin, Nicolae în apărare,
Ei toţi trei aveau valoare, n-aveau frică de nici care,
Erau abili şi deştepţi, erau toţi descurcăreţi.
 
Dragnea, Mulţescu, Augustin, la mijloc jucau deplin,
Mircea Rednic îi seconda, frumoase goluri dădea.
Tălnar, Turcu şi Orac, era cel mai bun atac,
Tălnar centra ca la carte, Orac băga mingea în plase.
 
Dar acum Dinamo, este o stafie ca în poveste,
Jucători împiedicaţi, joacă parcă sînt drogaţi.
Au jucători mulţi străini, nu mai au spirit de cîini,
Au fost cîini adevăraţi şi au ajuns caţei în lanţ.
 
Ei visează şi au un dor, liga campionilor,
Dar după cum au jucat, au intrat doar în Play Aut.
Şi acolo de or juca prost, vaide capul lor o fost,
Şanse mari Dinamo are, merge la retrogradare.
 
dodorel62 - Severin

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu