În ţara s-a tot vestit, porcii s-au îmbolnăvit,
Porcul trebuie tăiat şi ţăranu-i supărat.
Supărat mai este satul, că a venit acum Ignatul,
Că porcii au pesta porcină, oare cine e de vină?
A
venit pesta porcină, ne-a luat porcul din cocină,
Şi romanu îi supărat, porcii i-au sacrificat.
Porcii să nu fie luaţi şi românii mai săraci,
De Crăciun carne să aibă, Ignatul îl fac în grabă.
Cei
ce porcii n-au tăiat, statul repede i-au luat,
I-au luat şi incinerat, bani la oameni nu au dat.
Cei ce i-au tăiat au carne, de Crăciun nu mor de foame,
Ceilalţi stau şi acum aşteaptă, statul să-i despăgubească.
Şi
uite aşa minciuna-i mare, au rămas cu ochii în soare,
Vor primi banii cu toţii, atunci cînd vor zbura porcii.
Şi cum porci nu o să zboare, la români e supărare,
De Crăciun ei vor mînca, exact aia ce atîrna.
dodorel62 – Severin


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu