De ceva ani la noi în ţară e o boală, - poezii62

luni, 6 februarie 2023

De ceva ani la noi în ţară e o boală,

 

De ceva ani la noi în ţară e o boală,
Ce fac ca păsările şi animale să dispară.
Cu pesta porcină am început la porci,
Şi românii i au sacrificat atunci pe toţi.
 
A apărut apoi o gripă groaznică cea aviară,
Şi atunci românii toate găinile ei omoară.
Cei de la Uniunea Europeană, atunci au spus,
Foarte multe transpoarte cu păsări s-au adus.
 
Căci trebuiau atunci să aducă găinile de afară,
Să îşi vândă marfa lor ca ei să nu moară.
Şi atunci românii s-au supus şi din gură tac,
Şi în grabă mare toate găinile au sacrificat.
 
Şi a urmat apoi o boală inventată ce nu e bună,
Supranumită de ei drept boala vacii cea nebună.
Şi am sacrificat de dragul lor a noastră vacă,
Să ajungem ca să fim o ţară mult mai săracă.
 
Dacă au văzut că noi românii tot creştem animale,
Şi nu prea cumpărăm a lor carne cu multe chimicale.
Acum au inventat o gripă aviară gravă după ceva ani,
Şi au obligat românii să îi sacrifice pe curcani.
 
Şi cum parcă nu era în de ajuns ce ni se întâmplară,
La peşti ei inventară septicemia hemoragică virală.
Şi acum trei heleştee de peşti curând se vor sacrifica,
Că această boală grea ea toţi peştii îi va afecta.
 
Şi uite aşa încet, încet, doar la noi în România,
Uniunea Europeană testează acum prostia.
Şi ce le trece lor prin cap şi vor să facă o testare,
Doar în România pot să o facă fără nici o remuşcare.
 
Şi vor ca să ne vadă că un popor sărac şi înfometat,
Şi să le cumpărăm din Occident tot ce a ce ei au aruncat.
Fiindcă o altă ţară nu acceptă să se facă o testare,
Şi să le fie distru se păsări, peşti şi multe animale.
 
Şi atunci când nu mai au unde să vândă a lor carne,
O vând doar într-o ţară unde acolo sistemul doarme.
Şi care cu mare uşurinţă animalele toate îşi sacrifică,
Parcă de această Uniune Europeană noi ştim de frică.
 
Şi când te gândeşti tu ca român ca acuma câţiva ani,
Aveam la noi în ţara animale, vite, oi, păsări şi curcani.
Parcă te apucă plânsul să vezi că dintr-o ţară aşa bogată,
Acum cu siguranţă am ajuns o ţară groaznic de săracă !
 
dodorel62-Severin

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu