Regele şi-a luat adio de la mapamond se ştie, - poezii62

luni, 6 februarie 2023

Regele şi-a luat adio de la mapamond se ştie,

 

Regele şi-a luat adio de la mapamond se ştie,
A fost unicul din lume şi aşa el o să fie.
Pele a fost acela care tânăr el a promovat.
Avea numai cinsprezece ani atunci când a debutat.
 
Şi a jucat pentru Brazilia titluri trei a câştigat,
Şi de atunci el Pele a fost rege neîncoronat.
Nici un jucător din lume nu a putut al egală,
Câte meciuri, câte goluri Pele el le va avea.
 
În Suedia, Chile, Mexic, la campionatul mondial,
Pele a fost adevărat golgheter şi a dat mare recital.
Şi Brazilia avea atunci să fie o echipă de temut,
Fiindcă în echipă ei pe regele Pele la avut.
 
Şi de atunci şi până astăzi rege al fotbalului este,
Edson Arantes do Nascimento ce are a sa poveste.
Nu se ştie dacă în fotbal alt rege va exista,
Însă Pele legendarul nimeni titlul nu îi va lua.
 
Însă timpul încet să scurs şi el Pele cel vestit,
După o boală grea şi cruntă regele ne-a părăsit.
Şi în urma lui el lasă o mare durere în fotbal,
Regele neîncoronat Pele el nu are rival !
 
dodorel62-Severin

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu