Vom muri de acum, cu mască toţi pe faţă - poezii62

luni, 30 ianuarie 2023

Vom muri de acum, cu mască toţi pe faţă

 

 

 

 

Vom muri de acum, cu mască toţi pe faţă,
Asta omul din toată lumea, trebuie să înţeleagă.
Că pe întregul, mapamondul acesta mare,
Ea lumea multă, toată aşa moare.
 
La noi în ţară, nu a trecut nici valul doi,
Pe mapamondul acesta, mare deja e valul trei.
Se moare acolo, acum în fiecare clipă,
Iar medicii nu pot, nimic acum să zică.
 
Neputincioşi, se văd acum cu toţii,
Ei nu mai pot să facă, nimic în faţa morţii.
Nu sunt injecţii bune şi chiar medicamente,
Toate sunt acum, la stadiul de experimente.
 
Şi medicii au început, acum să se îmbolnăvească,
Şi nu dau semne ca în curând, să se însănătoşească.
Că această pandemie grea şi nemiloasă ce să abătut,
Pe întregul mapamond, ea multe victime a şi făcut.
 
Şi oare câte zile, luni şi secole o să mai treacă,
Că omenirea aceasta, toată să se însănătoşească?
Această pandemie nemiloasă, a lovit acum în noi,
Ea lasă urme mult mai grele, ca şi un crunt război.
 
Această boală, e ca un inamic ne mai văzut se pare,
E invizibil şi bântuie, pe mapamond şi e în stare.
Să te ucidă oriunde ai fii, în casă şi pe stradă,
De porţi mănuşi, de te fereşti, sau porţi mască pe faţă.
 
De aceia omenirea trebuie, cu toţii să înţeleagă,
Cu acest război care a început, nu e acum de şagă.
Şi toţii vom sfârşii acum, sau mai târziu cu mască,
Că această pandemie ce a venit, nici când nu o să treacă !
 
dodorel62-Severin

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu