Cu bătrânul Moş Martin. - poezii62

duminică, 22 ianuarie 2023

Cu bătrânul Moş Martin.

 

De mic, m-am plimbat eu Doamne,
Cu ai mei, prin Herculane.
Şi îmi făceau, poze din plin,
Cu bătrânul, Moş Martin.
 
De urs frică, nu mi-a fost,
Că era, împăiat şi prost.
De lanţ, pe urs îl ţineam,
Şi la poză, eu stăteam.
 
Multe poze, am acasă,
Cu staţiunea, frumoasă.
Şi cu scumpii, mei părinţi,
Ce pentru mine, au fost sfinţi.
 
Când revăd, pozele toate,
Cu mine mic, chiar îmi place,
Şi îmi aduce, aminte Doamne,
De Moş Martin, din Herculane !
 
dodorel62-Severin
 
 
 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu