Și câte aș vrea să văd pe mapamond,
Mi-ar trebui o viată să trăiesc.
Tot ce există in lume e frumos,
Si sper ca-n astă lume reușesc .
Ce e frumos în lume și-i ciudat,
Și ce natura singură a creat.
Sau omul a mai inventat,
De el într-una explorat.
Să merg la Polul Nord eu mi- aș dori,
Să văd tot ce natura ar oferi,.
Să bat ghețarii -n lung și-n lat ,
Să văd tot ce natura a creeat .
Să merg si-n Africa sau in deșert aș vrea,
Să văd cum leii,tigrii si cămilele ar zburda.
Să văd cum soarele de dimineață ar răsări,
Si beduinii pe cămile ar veni.
Să merg si-n Țara Soarelui răsare,
Să văd in zare templul cum apare.
Și arta și cultura lor budistă ,
De zeci de mii de ani tot mai rezistă.
Să stau apoi la masă si scriu o carte,
Sunt fericit c-am reușit să aung așa departe.
Prin pagini eu mă rătăcesc și-s fericit,
Căci visul meu de mic copil sa implinit !
dodorel62 - Severin


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu